Organizacija višednevne izvanučioničke nastave u školskim ustanovama

Pravilnikom o izvođenju izleta, ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti izvan škole     ( „Narodne novine“, broj 67/2014 i 81/2015, dalje: Pravilnik) propisani su načini, uvjeti, mjere sigurnosti te prava i obveze korisnika i davatelja usluga u izvedbi poludnevnih i jednodnevnih izleta, višednevnih ekskurzija, terenske nastave, škole u prirodi  i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti, a koje se ostvaruju u mjestu i izvan mjesta u kojem je smještena osnovna ili srednja škola ili učenički dom.

Organizacija višednevne izvanučioničke nastave te obveza angažiranja davatelja usluga i javni poziv te iznimke od toga pravila propisane su člankom 12. stavcima 7.-10. Pravilnika.

Za višednevnu izvanučioničku nastavu školska ustanova mora angažirati davatelja usluga sukladno propisima koji uređuju promet, pružanje usluga u turizmu i drugim propisima.
Za višednevnu izvanučioničku nastavu školska ustanova obvezno objavljuje javni poziv za ponude na naslovnoj internetskoj stranici školske ustanove u izborniku pod nazivom ponude.

Javni poziv i otvaranje ponuda

Javni poziv i otvaranje ponuda propisani su člankom 13.stavcima 1.-10. Pravilnika.

Javni poziv objavljuje se na obrascu koji je sastavni dio Pravilnika.

Na svakom obrascu upisuje se broj javnoga poziva za ponudu.
Javni poziv školska ustanova objavljuje najkasnije tri mjeseca prije predviđene realizacije s rokom za dostavu ponuda u trajanju od najmanje osam (8) radnih dana.

Ponudu na javni poziv može dostaviti turistička agencija, odnosno druga fizička ili pravna osoba koja za takve usluge ispunjava uvjete određene propisima koji uređuju pružanje usluga u turizmu ili posebnim propisima - potencijalni davatelj usluge.
U slučaju da se višednevna izvanučionička nastava ostvaruje na početku školske godine, školska ustanova je javni poziv dužna objaviti najkasnije 30 dana prije kraja prethodne nastavne godine.

Na javni poziv ne može se javiti potencijalni davatelj usluge koji je radnik školske ustanove koja objavljuje poziv ili član njegove uže obitelji.

Potencijalni davatelj usluge obvezan je dostaviti ponude do roka naznačenog u obrascu, u zatvorenoj omotnici s naznakom »Javni poziv – ne otvaraj« i brojem ponude.
Potencijalni davatelj usluge može se javiti za realizaciju jedne ili više odnosno svih traženih ponuda školske ustanove s brojem ponude na obrascu.
U slučaju da se potencijalni davatelj usluge javlja na više ponuda, posebne zatvorene omotnice s brojem ponude obvezan je dostaviti do roka naznačenog u obrascu, a može ih  dostaviti u jednoj omotnici s naznakom »Javni poziv – ne otvaraj« s brojevima svih ponuda.

Otvaranje ponuda provodi se najranije tri (3) radna dana nakon isteka roka za dostavu ponuda.
Ako na javni poziv u propisanom roku pristigne samo jedna ponuda koja ispunjava propisane uvjete, ta će se ponuda razmatrati.
Ponude pristigle nakon roka navedenog u javnom pozivu neće se razmatrati.