''SVI SMO BRAĆA'' - TJEDAN CRVENOG KRIŽA 08. - 15. SVIBNJA

Diljem svijet ovih se dana od 08. do 15. svibnja obilježava Tjedan Crvenog križa. U ovom se tjednu prisjećamo najveće humanitarne organizacije na svijetu, koja djeluje u preko 200 zemalja svijeta uključujući i Hrvatsku. Od prve ideje Henrya Dunanta 1859.  i samih početaka razvoja mreže volontera koji se udružujući služeći višem javnom dobru neprestano je rastao broj djelatnosti kojima se bavi Crveni križ. Najvažnije su medicinska (prva)pomoć, humanitarna pomoć, središnja služba traženja, skrb o žrtvama rata i ratnim zarobljenicima.

Osnovna škola Podturen promiče humanitarne ideje i načela Crvenog križa poučavajući humanote vrednote i praktično pružanje prve pomoći. U nadolazećem tjednu članovi Podmladka Crvenog križa (Marta Majerić, Mihaela Petak, Donatela Novinić, Barbara Kranjčec, Maja Nedeljko,Kristina Sršan,Monika Drk) poučit će suučenike vještinama i vrednotama koje promiče ovaj jedinstveni pokret na prigodnim radionicama na satovima razrednika.

''Svi smo braća'' rekao je davno Henry Dunant, dobitnik prve Nobelove nagrade za mir davne 1901., te nas poučio da činimo dobro jedni drugima i na taj način ostvarimo svoj maksimum!

Dana 8. svibnja obilježava se Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca u znak počasti osnivaču Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Henryju Dunantu.

Henry Dunant rođen je 8. svibnja 1828. godine u Ženevi. Po završenom studiju posvetio se bankarskom pozivu. U lipnju 1859. godine, Dana 8. svibnja obilježava se Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. zbog financijskih poteškoća koje su ugrozile poslove koje je obavljao u Alžiru, namjeravao se za pomoć obratiti francuskom caru Napoleonu III. Tako ga je put nanio na bojno polje kod Solferina gdje je car sudjelovao u bitci francusko-sardinijskog saveza i austrijske vojske. Dunanta je šokirao prizor koji je kod Solferina zatekao 24. lipnja 1859. godine. Svjedočio je patnjama, agoniji i smrti tisuća vojnika. Nakon bitke na bojnom je polju ostalo 40.000 ranjenih i poginulih. Sanitetske službe nisu imale dovoljno ljudi i materijalnih sredstava za pomoć svima.

Dunant je zaboravio na svoje brige i uz pomoć mještana obližnjeg gradića Castiglione delle Stiviere organizirao pomoć ranjenicima u crkvama i kućama, bez obzira kojoj strani u sukobu pripadali. Potaknuo je humanost u ljudima ponavljajući kako su svi ljudi braća (tal. „Tutti fratelli“).

Svoje doživljaje Dunant je opisao u knjizi pod nazivom "Sjećanje na Solferino", objavljenoj 1862. godine. U njoj ističe potrebu osnivanja nacionalnih društava koja bi u vrijeme mira obrazovala dragovoljce kao pomoć vojnim sanitetskim službama u ratu, zaštitu ranjenika bez obzira kojoj strani u sukobu pripadaju, te sklapanje međunarodnih ugovora kojima bi se regulirao rad sanitetskog osoblja i društava za pružanje pomoći kao i poštivanje njihove neutralnosti.

Knjiga je uzburkala čitavu Europu, osobito vodeće političare koji su osjetili potrebu za promjenom postojeće situacije. U promicanju ciljeva knjige Dunantu su pomogla četiri građanina Ženeve – Gustave Moynier, predsjednik Ženevskog društva javne socijalne skrbi, general Guillaume-Henri Dufour, dr. Louis Appia i dr. Theodore Maunoir (Odbor petorice) s kojima je 1863. godine osnovao Međunarodni odbor za pomoć ranjenicima (1876. preimenovan u Međunarodni odbor Crvenog križa – MOCK). Na diplomatskoj konferenciji koju je sazvala švicarska vlada u Ženevi je 1864. godine usvojena Konvencija za poboljšanje položaja ranjenika u oružanim snagama u ratu na kopnu.

Narednih godina Dunant se u cijelosti posvetio stvaranju organizacije Crvenog križa. Zapustivši posao, na kraju je bankrotirao i potpuno osiromašio te pao u zaborav. Međutim, njegova ideja se razvijala i postala prihvaćena u cijelome svijetu. Godine 1887. Dunant se bolestan i bez ikakvih sredstava za život povukao u dom u Heidenu, gdje ga je pronašao mladi novinar Georg Bamberger i 1895. godine napisao priču o njegovom životu. Dunant je po drugi put u svom životu postao cijenjen i slavljen u cijelome svijetu.
Godine 1901. norveški parlament mu je dodijelio prvu Nobelovu nagradu za mir, koju je podijelio s Frédéricom Passyem (iz Francuske mirotvorne udruge). Dunant se nije vratio bogatstvu i raskoši što mu je omogućavala Nobelova nagrada i mnoge druge ponude koje su mu slala humanitarna društva i pojedinci. Nije zadržao novac za sebe, već ga je poklonio Crvenom križu i drugim humanitarnim organizacijama za pomoć sirotinji. Ostao je u staračkom domu u Heidenu gdje je 1910. godine umro.

Od 1948. godine 8. svibnja, u počast Henryju Dunantu, obilježava se kao Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

više na http://www.crveni-kriz-cakovec.hr/

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 8. 5. 2013.