POSJET BISKUPA NAŠOJ ŠKOLI

Ovu je godinu papa Benedikt XVI. proglasio Godinom vjere. Ona je započela  11. listopada i trajat će do 24. studenog 2013. godine. Papa je pozvao Crkvu i sve kršćane da ne budu mlaki i nezainteresirani vjernici, nego da s radošću svjedoče svoju vjeru u Boga. Iako je četvrtak 25. listopada bio sasvim običan radni dan, to nikako ne vrijedi za našu školu. Mi smo svjedočili prvom posjetu biskupa dosad, posjetu varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka.

Detalje cjelokupnog posjeta biskupa našoj Župi Podturen pronađite na župnim stranicama ili pod linkom http://www.podturen-zupa.hr/biskupov-pastirski-pohod-zupi/

„ CIJELI ŽIVOT RASTITE U VJERI“

(uz posjet biskupa Josipa Mrzljaka)

Ovu je godinu papa Benedikt XVI. proglasio Godinom vjere. Ona je započela               11. listopada i trajat će do 24. studenog 2013. godine. Papa je pozvao Crkvu i sve kršćane da ne budu mlaki i nezainteresirani vjernici, nego da s radošću svjedoče svoju vjeru u Boga. Iako je četvrtak 25. listopada bio sasvim običan radni dan, to nikako ne vrijedi za našu školu. Mi smo svjedočili prvom posjetu biskupa dosad, posjetu varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka.

Biskup je odabrao običan radni dan za vizitaciju  našoj župi i nakon jutarnje mise u pratnji župnika Josipa Pivara posjetio mjesno groblje jer Crkva smo svi mi ovdje na zemlji, ali i naši bližnji koji su otišli  s ovoga svijeta.  U našoj  je školi doček bio srdačan, uz pjesmu školskog zbora i recitatore prigodnih stihova. Ravnateljica škole Marijana Cerovec  imala je čast pozdraviti Biskupa i tom je prilikom predstavila Školu, naš redovni i dodatni rad koji svake godine rezultira lijepim učeničkim postignućima.

Josipa Mrzljaka papa Benedikt XVI. imenovao je varaždinskim biskupom   2007. godine.  Upravo ove godine Varaždinska biskupija slavi  15. godišnjicu.  Titula „biskup“ drugim riječima znači nasljednik apostola. Sam je biskup Mrzljak rekao da svojim posjetima svim župama želi podsjetiti kako je Crkva samo jedna po cijelom svijetu. Postoje župe, biskupske zajednice, ali kako je i Isus želio Crkva je jedinstvena.  Isus je apostolu Petru povjerio da bude glavni, a svaki je njegov nasljednik biskup-papa u Rimu. Papa postavlja  biskupe diljem svijeta, a oni potvrđuju svećenike u župama. I biskup Mrzljak vršio je svećeničku službu 38 godina. U svojim susretima sa svećenicima Papa ih daruje ponekim prigodnim darom, posvećenom krunicom ili molitvenikom, a Biskupu je najdraži dar srebrni križ koji je primio od  pape Ivana Pavla II. Nosio ga je oko vrata prigodom posjete kao znak biskupske službe.

Znajući da je biskup Mrzljak svoje djetinjstvo proveo u Krašiću, povezali smo to s činjenicom da je nadbiskup Alojzije Stepinac također rođen u župi Krašić, tamo završio pučku školu i nakon montiranog političkog procesa umro u kućnom pritvoru 1960.  Biskup nam je potvrdio da se kao petnaestogodišnjak sjeća Stepinca koji je često  šetao u pratnji župnika i naoružanog milicajca te se rado družio s djecom. Nadbiskup Stepinac bi razgovarao s njima i dijelio bombone što je tada bilo veliko veselje. Bio je dobar čovjek nevino optužen, prošao  je zatvor u Lepoglavi gdje danas postoji spomen-soba. Naš biskup, tada gimnazijalac,  na sprovodu u zagrebačkoj Katedrali svjedočilo je tužnom  trenutku za hrvatski narod.

Biskupu smo u zahvalu poklonili posljednji broj školskog  časopisa „Glasovi s Mure“, a našoj knjižnici on je poklonio knjigu o posjetu pape Benedikta XVI. Hrvatskoj.   Osim tog vrijednog dara ostaje nam lijepo sjećanje na dragog čovjeka koji nam je donio poruku da cijeli život rastemo u vjeri i tim putem nećemo zalutati.

Zahvalni smo Bogu na ovom druženju, jer susreti nas obogaćuju!

Natalija Kerovec 7.c

objavio: TAJANA GAŠPARIĆ   datum: 26. 10. 2012.