SVJETSKI DAN NEPUŠENJA 31.05.

Svjetski dan nepušenja obilježava se 31. svibnja. Tog se dana svi ljudi pokušavaju upozoriti na štetnost pušenja i potaknuti na prestanak pušenja.

Zašto prestati pušiti? Od bolesti uzrokovanih pušenjem umire:

* Svaki 5. stanovnik Hrvatske

* Svaki 4. stanovnik planete Zemlje

* Svaka popušena cigareta skraćuje život za 7 do 14 minuta

* Rak pluća je najsmrtonosniji karcinom- pušenje izaziva 90%

Postoji još stotinu razloga, ali samo jedna dobra odluka:

ŽIVI ŽIVOT BEZ PUŠENJA!

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 31.svibnja SVJETSKIM DANOM NEPUŠENJA.

Na taj se dan ljudi podsjećaju na štetnost pušenja i prednosti života bez duhanskog dima.

Neki od aspekata štetnosti duhanskog dima su:

• svaka popušena cigareta skraćuje život pušača za 7-14 minuta
  • jako uništava    zdravlje- bolesti dišnih puteva, rak pluća, oštećenja kože i bolesti unutrašnjih organa

- tinejdžeri koji puše preko 15 cigareta dnevno, vrlo će brzo razviti napade panike i razne fobije        ( strahove od otvorenog prostora i sl.)

- duhanski dim šteti i ljudima u blizini pušača- PASIVNO PUŠENJE, te posebno maloj i još nerođenoj djeci.

Sukladno zakonima RH, pušenje je zabranjeno u svim javnim ustanovama- školama, zdravstvenim ustanovama i svim organima državne uprave i vlasti.

Ograničena je uporaba i u ugostiteljskim objektima, pa je pušenje zabranjeno u svim restoranima, a dozvoljeno samo u kafićima manjima od 50m2 ili onima sa odgovarajućim ventilacijskim sustavom.Pogledaj sliku u punoj veličini

Dvije najotrovnije stvari u CIGARETI su:

• KATRAN -nadražuje dišne putove, sužava ih te povećava lučenje sluzi i ometa rad plućnih dlačica
  • NIKOTIN – izaziva ovisnost , djeluje na mozak i živčani sustav, ubrzava kucanje srca i steže krvne žile . Tvar je koja pričinjava UŽITAK u pušenju i izaziva nervozu i krizu kada se ne puši.

Ovisnost o duhanu najčešće je samo prva stepenica u ovisničkom životu i često vrlo brzo vodi u druge, još teže ovisnosti.

Tako je dokazano da je čak:

- 80% alkoholičara počelo uživanjem duhana

- 70 % ovisnika o marihuani i ostalim drogama isprva bilo ovisno o nikotinu.

Pušenje prouzrokuje mnoštvo bolesti srca, pluća, krvožilnog sustava, ruši imunitet, smanjuje kvalitetu kože, kose i potiče starenje organizma.

Da bi se ublažile  i djelomično uklonile posljedice pušenja, potrebno je čak 10 godina.

Ne počinjite s pušenjem! Ako ste ovisni o duhanskom dimu, prekinite prije no što ozbiljno ugrozite svoje zdravlje - i svoj život!

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 1. 6. 2012.