SVJETSKI DAN ROMA 08. 04.

Svjetski dan Roma - 8. travnja, obilježava se od 1971., kada je toga dana u Londonu održan prvi Svjetski kongres Roma.

Romi su danas najveća europska manjina s oko 10 milijuna pripadnika, sačinjavaju nešto više od 5 posto europskog stanovništva, a usprkos svim stradanjima uspjeli su održati nacionalni identitet, kulturu, jezik i običaje, te kroz povijest ostaviti trag u svim svjetskim kulturama.

SVJETSKI DAN ROMA

Romi su narod podrijetlom iz Indije koji je prije tisuću godina krenuo s raseljavanjem po svijetu. Živjeli su kao nomadi, neprestano se  selili ČERGAMA i mijenjali mjesto boravka.

Romi u  Međimurje dolaze u 19. stoljeću. Pripadaju plemenu BAJAŠA i govore BAJAŠKIM jezikom. U drugim dijelovima Hrvatske rasprostranjen je ROMANIČIB jezik.

Romski jezici nemaju adekvatno pismo. Sam se jezik stapa s jezicima država u kojima narod živi.

Romi su živjeli kao ZABAVLJAČI, gatare, plesači i pjevači. U Međimurju su radili i kao KORITARI.

Himna Roma je pjema ĐELEM ĐELEM

Gelem Gelem lungone dromenca,

Maladilem chorore romenca.

Gelem Gelem lungone dromenca,

Maladilem baxtale romenca.

Ala voliv lake kale jakha,

Kaj si gugle sar duj kale drakha.

Ala voliv lake kale jakha,

Kaj si gugle sar duj kale drakha.

Kindem lake lolo dikhlo tursko,

Ni volil man achel latar pusto.

Kindem lake lolo dikhlo tursko,

Ni volil man achel latar pusto.

Priloženi dokumenti:
cerge.doc (111.00 KB)
romski_jezici.doc (29.50 KB)

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 3. 4. 2012.