Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Učenici 8.a i 8.b razreda pod vodstvom razrednica Sanje Seitl i Lee Sršan boravili su 15. i 16. lipnja 2023. godine u gradu heroju Vukovaru u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru – dvodnevne terenske nastave iz Povijesti u organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Po dolasku u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar odslušali smo predavanje o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar te razgledali sami postav MCDR Vukovar pod vodstvom stručnog djelatnika centra. Nakon ručka uputili smo se u Gradski muzej Vukovar u sklopu dvorca Eltz te Muzej vučedolske kulture gdje smo upoznali povijesni razvoj vukovarskog kraja i jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u ovom dijelu Europe. U koncertnoj dvorani dvorca Eltz učenik 8.b razreda Martin Antolović počastio nas je kratkom solističkom izvedbom na klaviru. Nakon usvojenog znanja na spomenutim lokacijama, slobodno smo vrijeme iskoristili za posjet vidikovcu na obnovljenom Vukovarskom vodotornju – simbolu hrvatskog zajedništva i šetnju centrom Vukovara. Prvi dan terenske nastave završio je večerom, prijavom u hostel Dubrovnik te zajedničkim druženjem u sobama.

Drugi smo dan terenske nastave započeli odjavom iz hostela te doručkom u restoranu Istra. Ukrcali smo se u autobus i pod stručnim vodstvom djelatnika centra krenuli u obilazak memorijalnih lokacija. Posjetili smo hangare Veleprometa, spomen-obilježje Kukuruzni put – Put spasa, ruševine Borovo Commerca, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti – groblje tenkova, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčaru, masovne grobnice na Ovčari te crkvu sv. Filipa i Jakova. Terensku smo nastavu završili Školom mira u rodnoj kući Lavoslava Ružićke te kvizom znanja na kojem su našu školu predstavljale učenice 8.b razreda Emily Božić i Julija Žganec. Uz glasno navijanje i veliku podršku ostalih kolega iz 8.a i 8.b razreda, učenice su pokazale zavidno znanje i osvojile 4. mjesto na kvizu.

Lea Sršan, mag. educ. hist. et. geog.

Priloženi dokumenti:
Gradski_muzej_Vukovar.jpg (1.15 MB)
MCDR.jpg (969.55 KB)
Martin_Antolovic.jpg (483.47 KB)
Memorijalno_groblje.jpg (231.01 KB)
Trpinjska_cesta.jpg (234.34 KB)

objavio: JOSIPA HORVAT   datum: 19. 6. 2023.