UPUTE OSNOVNE ŠKOLE PODTUREN VEZANE UZ UTVRĐIVANJE PSIHOFIZIČKOG STANJA DJETETA RADI UPISA U 1. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE

Poštovani roditelji,

obavještavamo Vas da je sukladno mišljenju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (KLASA: 501-05/20-15-2, URBROJ: 381-15-150-20-147 od 18. svibnja 2020. godine), zbog aktualno povoljne epidemiološke situacije, moguće nastaviti aktivnosti vezano uz utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta i u školskim ustanovama, s tim da su se škole dužne pridržavati odgovarajućih mjera iz Uputa HZJZ-a za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 za ustanove ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te osnovnoškolske ustanove u kojima je osigurana mogućnost zbrinjavanja djece rane i predškolske dobi te učenika koji pohađaju razrednu nastavu, s naglaskom na sljedeće mjere:

-  održavati fizičku udaljenost (najmanje 1,5 m)

-  pojačati higijenu ruku (dezinfekcija ruku kod ulaska i izlaska u ustanovu) te, ako je moguće, koristiti vlastitu kemijsku olovku kod pisanja testa,

- odgoditi dolazak (djece i roditelja) s povišenom tjelesnom temperaturom i/ili respiratornim smetnjama te osoba sa sumnjom na zarazu COVID-19,

-   redovito prozračivati prostorije.

Ujedno Vas obavještavamo da se očekuje objava Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava koja će omogućiti pomicanje rokova i provođenja dijela postupaka na daljinu.

Utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta kod pedagoginje započet će od utorka, 26. svibnja 2020. godine, a provodit će ga pedagoginja u svom uredu. Pedagoginja će telefonom kontaktirati roditelje i dogovoriti nove termine za provjeru zrelosti djece za upis u školu.

Dolasci i testiranje prilagođeni su trenutnoj epidemiološkoj situaciji i u skladu su sa preporukama HZJZ.

Djeca će dobiti pojedinačne termine u razmaku od 40 minuta (radi dezinfekcije i prozračivanja),  a testiranja će trajati do 25 minuta.

Molimo Vas da na utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta dođete na točno određeni termin koji ćete dogovoriti s pedagoginjom. U pratnji djeteta može biti samo jedna osoba (roditelj ili staratelj). Preporučamo da nosite zaštitnu masku. Dijete ne nosi masku.

Prema uputama HZJZ roditelji/skrbnici dovode djecu u ustanovu na način da ne ulaze u ustanovu, već prema pozivu stručne službe dolaze s djetetom do ulaznih vrata škole te čekaju vani do kraja utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta.

Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu prije dolaska u ustanovu, te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonski i dogovaraju novi termin. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu. Prilikom ulaska u školu dijete će obavezno dezinficirati ruke.

Napomene:

1. Molimo Vas da dijete sa sobom ponese običnu (grafitnu) olovku za pisanje.

2. Obzirom da učenici od prvog razreda osnovne škole imaju mogućnost pohađanja izbornih predmeta – Vjeronauk i Informatika, molimo Vas da do dana testiranja donesete odluku o pohađanju navedenih izbornih predmeta kako biste mogli popuniti suglasnosti.

Pedagoginja: Josipa Horvat

objavio: JOSIPA HORVAT   datum: 21. 5. 2020.