MLADI INFORMATIČARI U SMILJANU I KUTEREVU

Polaznici Centra izvrsnosti iz informatike u Osnovnoj školi Podturen ovogodišnje su druženje završili zanimljivim izletom u predivan lički krajolik 30. lipnja 2011.

Ukupno 52 učenika u pratnji svojih voditelja i voditeljice Centra gđe Marijane Cerovec posjetilo je rodno mjesto Nikole Tesle – Smiljan kraj Gospića i velebitsko utočište za mlade medvjede.

Mladi informatičari u rodnom selu Nikole Tesle i velebitskom utočištu za mlade medvjede u Kuterevu

Memorijalni centar Nikola Tesla oduševio je sve polaznike s prikazom rada nekoliko od ukupno 120 patenata slavnog izumitelja koji se koriste u svakodnevnom životu. Na vlastitoj smo koži isprobali rad transformatora i bežično prenošenje struje, te se poigrali na neobično patentiranom igralištu u dvorištu.

Svake godine mladi iz cijelog svijeta ostave poruke mira i uspomene na svoj boravku u mirnom mjestašcu Kuterevu, u potpunom zajedništvu s divljim životinjama.

Nakon uvida u stvaralaštvo Nikole Tesle i začetke moderne tehnologije, uputili smo se u Kuterevo nedaleko Otočca  u posjet mladim medvjedićima koji se nalaze u tamošnjem utočištu. Ukupno 9 medvjedića nalazi se u netaknutom prirodnom okruženju i preživljava zahvaljujući brizi mještana i mnogobrojnih volontera iz Hrvatske i cijelog svijeta. Trenutno smo zatekli mlade iz Jeruzalema, Čilea i Italije vođene nesebičnom ljubavlju i željom za pomaganjem životinjama.

Prošetali smo zelenim krajolikom i uživali u pogledu na medvjediće, divlje guske i konje. Naučili smo mnogo o zaštiti okoliša, prehrani životinja, brzi o medvjedićima i njihovoj važnosti. Saznali smo kako su medvjedići u utočištu smeđi medvjedi, čija težina doseže do max. 150 kg, te da nikad neće moći živjeti sami u divljini. Stoga pozivamo i druge ljubitelje prirode da slijede naš primjer i kupnjom ulaznica pomognu malim medvjedićima.

Mali medvjedići u igri..

Kao pravi mali ekolozi sa sobom smo iz Kutereva ponijeli samo lijepa sjećanja i poneki ručno izrađeni suvenir.

Cijelim smo putem i dalje uživali u pogledu na bogatstvo ličkih šuma i rijeka, razgledali smo grad Gospić , a na kraju turbulentnog dana posjetili karlovački McDonalds i obnovili energiju.

Zajednička fotografija svih 59 sudionika izleta s drvenim medvjedom, simbolom Velebitskog UTOČIŠTA

Priloženi dokumenti:
P6300080_tesla.JPG (926.51 KB)
P6300108_klinci.JPG (1.12 MB)

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 1. 7. 2011.