NAJMLAĐI UČE O SIGURNOSTI NA CESTAMA

Preventivno- edukativna akcija Hak-a „Vidi i klikni“  provela se u Osnovnoj školi Podturen dana 15.studenog 2018. godine u školskoj sportskoj dvorani za najmlađe učenike škole i djecu iz dječjeg vrtića.

Sve dosad provođene kampanje, akcije i aktivnosti  dio su misije HAK-a i koncepta cjeloživotnog učenja o prometu i odgajanja za sigurno sudjelovanje u prometu.  Osnovna škola Podturen njeguje i razvija prometnu kulturu  kroz redoviti program i izvannastavne aktivnosti te se ističe u rezultatima na natjecanju Sigurno u prometu županijske i državne razine. Isto tako, već više od deset godina uspješni smo domaćini ovog vrlo zahtjevnog natjecanja i dokazani promicatelji ideje cjeloživotnog učenja. Ideja projekta „Vidi i klikni“  je učenje kroz igru i demonstraciju.

Problem malih pješaka – djece u prometu, najčešće je vezan za rizike njihova sudjelovanja u prometu u funkciji pješaka, kao i za siguran smještaj i sjedenje u automobilu – u svojstvu putnika.

Koncept programa „Vidi i klikni“ ja usvajanje praktičnih informacija, spoznaja i znanja o sigurnom načinu ponašanja u prometu, prepoznavanju opasnosti, korištenju nogostupa, sigurnom prelasku ceste, pravilnom i sigurnom ulasku u vozilu i korištenje sigurnosnog pojasa.

Održivost programa i cilj je da djeca stječu znanja i iskustva za buduće sigurno sudjelovanje u prometu i utječu pozitivno na eventualna pogrešna ponašanja njihovih roditelja.

Sudjelovanje roditelja se postiže tako što djeca dobivaju bojanku – slikovnicu koja predstavlja žalbu djeteta upućenu roditeljima kako bi roditelji postali svjesni da je njihovo uzorno ponašanje prvi i neprikosnoveni primjer djeci i glavni doprinos sigurnosti na cestama.

Marijana Cerovec

objavio: Karlo Zadravec   datum: 16. 11. 2018.