01. svibnja- Međunarodni praznik rada, Međunarodni dan smijeha

Prve nedjelje u svibnju obilježavaju se dva važna dana- Međunarodni praznik rada i Međunarodni dan smijeha!

Smijeh je najbolji lijek! Smijte se kako bi očuvali mladenački izgled i duh i jednostavno se osjećali  bolje..

Jeste li znali......

Smijeh nas čini zdravima jer obogaćuje naš krvotok kisikom, prijeko potrebnim našem organizmu. Smijeh pomaže otkloniti negativne posljedice stresa koji je broj jedan ubojica u svijetu zbog modernog načina života. Više od 70% bolesti poput visokog krvnog tlaka, bolesti srca, depresije, nesanice, alergija, astme, čestih prehlada… posljedica su dugotrajnog stresa.

Lijek za tijelo

Smijeh jača naš imunološki sustav čime čuva naše zdravlje.

Ljudi koji se puno i srčano smiju imaju niži krvni tlak od prosječne osobe. Pri smijanju disanje postaje dublje i time se u tijelo unosi puno više kisika nego inače.

Također smanjuje razinu hormona stresa u krvi i povećava sposobnost tijela da se se bori s infekcijama, a zajedno sa zdravim smislom za humor sprječava srčani udar i ostale bolesti srca. Smijeh je dobra fizička aktivnost i vježba za mišiće dijafragme, trbuha, lica, nogu i leđ, a također povoljno djeluje na probavu i apsorpciju hranjivih tvari iz hrane.

Zdušno smijanje može sagorjeti isto toliko kalorija koliko i vožnja bicikla.

Smijeh stimulira obje strane mozga i povećava njihovu učinkovitost učenja, primanja i obrade informacija.

Lijek za um

Humor je snažan emocionalni lijek koji smanjuje stres, pomaže nam nositi se s agresivnošću i ljutnjom. Frustrirajuće i teške životne situacije puno ćemo lakše prebroditi ako se naučimo šaliti na vlastiti račun. Humor nam pomaže i premostiti osjećaj samoće jer nas veže s drugim ljudima.

Smijati se sebi i svojem životu znači imati zdrav smisao za humor, to je znak da se potpuno prihvaćamo i poštujemo. Manjak smisla za humor povezuje se s manjkom samopouzdanja.

Humor je važan za mentalno zdravlje iz više razloga. Povezuje nas i spaja s drugim ljudima, te nam pomaže zamijeniti negativne osjećaje pozitivnima, jer se ne možemo se osjećati depresivno ili ljuto i istovremeno se šaliti i smijati. Smijeh mijenja ponašanje, osobe koje se puno smiju puno više komuniciraju, verbalno i neverbalno, s okolinom, a također i povećava razinu energije u organizmu. Smijeh i humor su dobri za nas jer čine da se osjećamo fenomenalno.

Lažni smijeh

Znanstvenici su brojnim istraživanjima pokazali kako smijeh čini dobro ljudima, njihovom tijelu, umu i osjećajima bez obzira smiju li se „od srca“ ili je njihov smijeh forsiran i lažan. Stoga, ako imate poteškoća s pronalaženjem istinskog smijeha i humora u svojem životu, probajte ga lažirati, a s vremenom ćete se osjećati bolje i moći ćete se smijati iskreno.

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 28. 4. 2011.