PREDSTAVLJANJE OŠ PODTUREN NA INTERRA 23

Ravnateljica Marijana Cerovec i pedagoginja Martina Jalšovec predstavile su na II.Međunarodnoj konferenciji Cjeloživotno obrazovanje pripadnika nacionanih manjina i InteRRa 23 u organizaciji Zajednice ustanova za obrazovanje odraslih održanoj u Opatiji 14. i 15. travnja 2014. - dosadašnje rezultate i odgovor Škole na pitanje problema u odgoju i obrazovanju učenika pripadnika romske nacionalne manjine.

Prezentirani su temeljni problemi u svakodnevnom radu i rezultati realizirani kroz prilagođeno planirane i programirane aktivnosti u sklopu projekata usmjerenih na ciljnu skupinu romskih učenika u OŠ Podturen. U posljednjih 5 godina Osnovna škola Podturen provela je nekoliko projekata s općim ciljem poboljšanja uspjeha romskih učenika u redovitom obrazovanju.

* Prvi projekti pod nazivom Dodatna nastava hrvatskog jezika i Aktivnosti nakon nastave provedeni su u školskoj 2009./10. godini u suradnji s Roma education fondom iz Budimpešte. Pozitivno djelovanje aktivnosti dodatne nastave hrvatskog jezika, socijalizacijskih, rekreacijskih, kreativnih aktivnosti i igara na računalu na učenike sudionike postavilo je temelje za najnoviji projekt koji se nalazi u provedbi od kolovoza 2013.

* RO-KO Kotač koji povezuje ljude prihvaćen je nakon dvogodišnjeg procesa odobrenja od strane EU u sklopu fonda IPA IV. Razvoj ljudskih potencijala unutar natječaja Integracija skupina u nepovoljnom položaju u redoviti sustav obrazovanja, LOt 2 Potpora Romima i drugim nacionalnim manjinama u obrazovanju i jačanje kapaciteta obrazovnih institucija. Programi projektnih aktivnosti u ukupnom trajanju od 15 mjeseci usmjereni su na sve sudionike odgojno obrazovnog procesa (učenike, učitelje i roditelje) kako bi se osiguralo ostvarivanje optimalnih rezultata u obrazovanju pripadnika romske nacionalne manjine. Posebni naglasak stavljen je na poboljšanje znanja hrvatskog jezika među romskim učenicima, smanjivanje obrazovne nejednakosti u razredima i postizanje poboljšanja obrazovnih rezultata i razine znanja među romskim učenicima. Obrazovanje i educiranje romskih roditelja u području odgovornog roditeljstva, prava i odgovornosti, socijalnih i životnih vještina kao i stimulacija suradnje između učenika, roditelja, većinskog stanovništva i učitelja specifični su ciljevi samog projekta. Učitelji i stručni suradnici OŠ Podturen jačat će osobne i profesionalne kapacitete za rad s romskim učenicima kroz usavršavanja na temu Brain Gyma, rada s inojezičnim učenicima, osobnog razvoja i iskustvenim učenjem u centru Roma education fonda.

Prezentirani rezultati i nastojanja pozitivno su vrednovani od strane nazočnih stručnjaka, a Osnovnoj školi Podturen i predavačicama poželjeno je puno uspjeha u budućem odgojno obrazovnom radu i djelovanju

objavio: MARTINA JALŠOVEC   datum: 16. 4. 2014.