Za ostvarenje postavljenih ciljeva integracije pripadnika nacionalnih manjina u nepovoljnom položaju u redoviti sustav obrazovanja nužan je preduvjet suradnja svih sudionika odgojno obrazovnog procesa : učenika,  roditelja i Škole. U ustanovi Škole potrebna je potpora i angažiranost ravnatelja u motiviranju radnika, osiguravanju potrebnih materijalnih i ostalih preduvjeta za dodatni rad  te zajednički rad stručnih suradnika i učitelja u svim etapama provođenja aktivnosti.  Potrebno je jačati međukulturalnu kompetenciju te  postići demistifikaciju,  upoznavanje,  razumijevanje i prihvaćanje  manjinske kulture od svih sudionika odgojno obrazovnog procesa.

Aktivnosti ciljnih skupina u projektu podijeljene su u pet radnih paketa: promotivne aktivnosti, učenje hrvatskoga jezika, socijalne vještine za učenike i roditelje, osnovni poljo-i obrtnički tečajevi za roditelje, trening učitelja. Ciljna skupina učenika uključena je u 140 sati dodatne nastave hrvaskoga jezika i nadziranog pisanja domaće zadaće, 105 sati socijalizacijskih, kreativnih i rekreacijskih aktivnosti te sedmodnevni ljetni kamp. Roditelji romske nacionalnosti uključeni su u nekoliko aktivnosti u 20 satnom trajanju: tečaj odgovornog roditeljstva, osnovni poljoprivredni tečaj, tečaj kuhanja i slastičarstva, očuvanje ekološke i etnološke baštine. Ciljna skupina učitelja uključena je u petodnevno studijsko putovanje u Budimpeštu i edukaciju u središtu Roma education fonda u Budimpešti, četiri aktivnosti jačanja kapaciteta za rad s učenicima, 20- satni Brain Gym training (pod vodstvom licenciranog Brain Gym trenera) i 10-satnu edukacija Rad s inojezičnim učenicima provedenu od strane stručnjaka s odjela za hrvatski jezik Sveučilišta u Zagrebu.

Očekivani rezultati aktivnosti projekta RO-KO Kotač koji povezuje ljude u skladu su  s metodologijom projekta i pretpostavljaju  poboljšanje razine poznavanja hrvatskoga jezika kod romskih učenika, redovitije polaženje nastave, bolje uključivanje romskih roditelja u odgojno obrazovni proces učenika i dugoročno bolju alokaciju roditelja u društvu uz povećanu konkurentnost na tržištu rada.

U NASTAVKU VAS OČEKUJU ULOMCI IZ PROVEDBE PROJEKTNIH AKTIVNOSTI PODIJELJENI PO CILJNIM SKUPINAMA!

« Ožujak 2020 »