2012-05-06 15:55:45

Tjedan Crvenog križa 8.-15. svibnja

 Diljem svijeta 08. - 15. svibnja obilježava se Međunarodni tjedan Crvenog križa.

         Na sam rođendan osnivača HENRYA DUNANTA, 08. svibnja, obilježava se Međunarodni dan Crvenog križa. Crveni križ kao svjetska organizacija postoji u preko 250 zemalja svijeta i pomaže miljunima osoba kroz: HUMANITARNU POMOĆ, ZAŠTITU RATNIH ZAROBLJENIKA, SLUŽBU TRAŽENJA,MEDICINSKU POMOĆ I PRAVNU POMOĆ.

Saznajte više.....u privicima i na linku http://www.hck.hr/ ;)

Ostvarenja HCK-a pogledajte u godišnjim publikacijama http://www.hck.hr/?path=hr/static/page/Nase_publikacije.leci

Kako je nastao crveni križ?

 Crveni križ je međunarodna humanitarna organizacija koja postoji i djeluje više od stoljeća. Njezina prvotna namjena - pomaganje ranjenim vojnicima - s vremenom se proširivala, te danas Crveni križ pomaže ne samo ranjenim vojnicima i civilima u ratu, nego i svima stradalima u različitim prirodnim nepogodama i katastrofama - potresima, poplavama, požarima i dr.
u islamskim se zemljama takva organizacija naziva crveni polumjesec.

Stvaranje organizacije Crvenog križa potaknuo je švicarski liječnik Henry Dunant (1828. - 1910.). on je bio svjedok patnji vojnika u ratu između francuza, talijana i austrijanaca (među kojima je bio i velik broj hrvata iz vojne krajine) godine 1859., koji se vodio s ciljem potiskivanja austrijske vlasti s prostora sjeverne Italije.

Strahote koje je vidio u bitki kod Solferina potakle su ga na to da svoju djelatnost na prosvjećivanju pučanstva o higijeni, pomaganju unesrećenih u elementarnim nepogodama te skrbi o nezaštićenoj djeci proširi i na pomaganje žrtvama rata.

Zahvaljujući njemu, u genovi je 1863. osnovan Odbor petorice koji je priredio održavanje osnivačke skupštine Međunarodnog komiteta crvenog križa.. ta je skupština održana 22.kolovoza 1864. i na njoj su predstavnici 16 zemalja prihvatili Ženevsku konvenciju o zaštiti ranjenika.
tim su dokumentom ranjenici, liječnici i ostalo medicinsko osoblje, ambulante i druge sanitetske institucije u ratu dobile status neutralnosti.

Odlučeno je kako će svi oni na vidljivom mjestu imati istaknut znak crvenog križa na bijeloj podlozi (koji je zapravo bio švicarski državni grb s izokrenutim bojama) i time označavati svoju neutralnost u ratnom sukobu. Ženevskom je konvencijom ustanovljeno kako ranjeni vojnici imaju pravo na jednaku liječničku skrb, bez obzira pripadali oni pobjedničkoj ili poraženoj strani, a trajni invalidi moraju biti vraćeni u svoju domovinu.

Uoči i nakon I. svjetskog rata ova je konvencija dopunjena i na brodolomce i ostale žrtve rata, a zbog stradanja ljudi u II. svjetskom ratu 1949. godine zaštitom je obuhvaćeno i civilno stanovništvo.

Kod nas su prve organizacije Crvenog križa osnovane 1878. godine - u Zagrebu (Zagrebački odbor za njegu i opskrbu ranjenih i bolesnih vojnika) i u Zadru (Odbor gospođa za pripomoć ranjenih i bolesnih vojnika).
 

A kako je završio osnivač Crvenog križa?



Henry Dunant imao je tragičan završetak.
Nakon što je 1867. doživio financijski slom i bankrotirao, izgubio je ulogu koju je do tada imao, izbačen je iz društvenih krugova u kojima se ranije kretao, te zapao u veliku bijedu, a nije mu pomogla niti Nobelova nagrada za mir, koju je - kao prvi dobitnik -dobio 1901. godine.

1910 umro je siromašan u javnom domu u Heidenu.Od 1948. godine 8. svibnja, u počast Henryu Dunantu, u cijelom svijetu se obilježava kao Svjetski dan Crvenog križa. 


Osnovna škola Podturen