Na kraju osnovnoškolskog obrazovanja, tijekom cijelog završnog osmog razreda započinje se sa profesionalnim informiranjem i usmjeravanjem učenika za odabir budućeg zanimanja.

Na satovima razrednika, uz pomoć razrednika i pedagoginje učenicima se predstavljaju razna zanimanja, objašnjavaju kriteriji upisa te plan i program budućeg školovanja. Učenike se pritom motivira za odabir zanimanja u skladu sa vlastitim pojedinačnim mogućnostima i afinitetima.

Putem raznim informativnih letaka, internetskih podataka, CD i DVD prikaza učenicima se prikazuju pojedine škole, ponuđena zanimanja i približava se djelokrug rada pojedinog zanimanja te mogućnosti zaposlenja. Putem raznih testiranja i anketiranja ispituju se sklonosti i želje pojedinih učenika, te se pomaže učenicima u užem odabiru potencijalnih zanimanja.

U suradnji sa lokalnim Zavodom za zapošljavanje organizira se savjetovanje i orijentacija za učenike s poteškoćama u razvoju i učenju. U školi se sa predstavnicima srednjih škola organiziraju  sastanci za sve učenike i roditelje osmih razreda.

Zainteresirani učenici zajedno sa pedagoginjom i razrednicima posjećuju Dane otvorenih vrata međimurskih srednjoškolskih ustanova i putem radionica upoznaju željena zanimanja.

Posljednjih godina, u sklopu poticanja obrtništva a u suradnji sa Hrvatskom obrtničkom komorom za učenike zainteresirane za deficitarna zanimanja organizira se posjet radionicama i tvrtkama koje zapošljavaju pojedini kadar.  Prema potrebi održavaju se dodatna individualna savjetovanja, te masovni roditeljski sastanak za sve roditelje i učenike osmih razreda.

Detaljne informacije i vremenik upisa objavljuju se na informativnih panoima unutar škole, te na web stranicama Škole.