PROSLAVILI SMO DAN ŠKOLE

Proslava Dana škole bila je ove školske godine posebno svečana jer smo obilježili 200 godina od početaka školstva u Općini Podturen. Brojnu publiku u predvorju dvorane dočekalo  je mnoštvo prekrasnih učeničkih radova svih generacija uređenih stručnom rukom učitelja likovne kulture Emanuela Varovića.

U vrijeme pisanja monografije o školi otkrili smo posebno zaslužnog stanovnika Podturna koji je, upravo on, svojim djelovanjem započeo, provodio, inicirao poduku i nastavu za učenike u Podturnu i okolnim selima. Ime  koje nikako više ne smijemo zapostaviti jer je obrazovani i ambiciozni župnik Stjepan Galović od formalne prisege u svojim mladenačkim danima osnovao školu u punom smislu te riječi.

Tako da godinu 1822. smatramo godinom početka neprekinutog organiziranog rada sa djecom u Općini Podturen.  Župnik Stjepan Galović nailazio je u svom nastojanju  na mnoge prepreke. Mnogi u potpunosti nisu shvaćali potrebu pučkog školstva, ali ipak nastava se odvijala u privatnoj kući u više smjena i s djecom je radio učitelj koji je često bio i pomagač župniku, zvonar i orguljaš u crkvi. Podučavao je čitanje, pisanje, računanje i vjeronauk. Koristila se slovarica na mađarskom i njemačkom jeziku, a također je nabavljen rijetki primjerak slovarice na hrvatskom jeziku u sva tri tadašnja razreda. Učitelji nerijetko nisu za rad s djecom ni dobivali plaću. Nastava je s vremenom podignuta na višu razinu. Župnik Stjepan Galović opominjao je župljane da pošalju djecu u školu, te doveo učitelje pa su tako 1839. postojali i područni odjeli u Sivici ( 20 učenika), Miklavcu ( 24 učenika), a u matici u Podturnu 60 učenika. Naravno, nisu bila obuhvaćena sva djeca , ali uspoređujući sa stanjem u Selnici, Murskom Središću, Vratišincu, Svetom Jurju na Bregu ili Macincu gdje nastave uopće niti nema, ili sa stanjem u Čakovcu, Štrigovi, Goričanu ,Kotoribi i Prelogu gdje postoje državne škole sa plaćenim učiteljima gdje broj učenika nikada nije prelazio stotinu , onda bismo mogli zaključiti da je Podturen ( 104 učenika)  sa slabijim mogućnostima imao iznadprosječni broj učenika. Župnik Galović je ujedno bio ravnatelj i vršio je provjeru stečenog znanja. Inicijator gradnje prve školske zgrade u Podturnu zasigurno je bio opet župnik jer je osnovao zakladu za skupljanje sredstava od mještana i sam dao izdašne priloge. Skupio  je ogromnu zbirku starina i osobnu biblioteku koju je ostavio župnom dvoru. Školska zgrada izgrađena je 1860. te se u njoj održavala nastava više od jednog stoljeća. Nažalost, zgradu su srušili mještani 1995. godine nakon duljeg vremena zapuštenosti nesvjesni kakvu je vrijednost za kulturu i prosvjetu ovog kraja ona imala.

Priča o školstvu nije se nastavila razvijati pravocrtno jer u nekim razdobljima zbog društvenih prilika i pomanjkanja entuzijazma nije se pridavala dovoljna pozornost odgoju i obrazovanju. Tim značajnija je uloga župnika Stjepana Galovića kojeg se sa zahvalnošću danas sjećamo. Njegovim tragom kroz dva stoljeća prolazila je vojska podučavatelja i učitelja u školama u Podturnu, Miklavcu, Sivici i Novakovcu.

Stjepanu Galoviću u spomen ovom prigodom postavili smo spomen ploču na zgradu matične škole kod glavnog ulaza bočno kako bi sadašnji i budući naraštaji poznavali ime ovog zaslužnog mještanina Podturna. On je svoju životnu misiju ispunio, osnovao je školu, poticao razvoj nastave punih 38 godina i potaknuo izgradnju prve školske zgrade koja je 1860. bila dovršena, u godini kada je on preminuo.

U tom duhu, a osnaženi novom motivacijom poslije pandemijskih godina ostvarili smo odlične rezultate na natjecanjima što je ravnateljica u uvodnom dijelu spomenula i nagradila uspješne učenike i mentore. Priredba učenika bila je vesela i razigrana uz mnogo pjesme i plesa. Školski zbor i solo točke vodila je učiteljica glazbene kulture Ksenija Zadravec.

U foto-galeriji pogledajte fotografije!

Ravnateljica Marijana Cerovec

objavio: Marta Trstenjak   datum: 6. 6. 2022.